Hírek

Elérhetőségek

Lakossági tájékoztató koronavírussal kapcsolatban

Tájékoztatás koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetről, valamint a koronavírussal kapcsolatos aktuális hírekről

 

Rendkívüli jogrendet hirdetett, veszélyhelyzet elrendeléséről döntött szerdai ülésén a Kormány. Ezt az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján jelentette be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, aki azt mondta: „Azok a döntések, amiket a kormány meghozott, bizonyos tekintetben példátlanok a rendszerváltás óta eltelt harminc év történetében.” 

 

Az alábbi rövid összefoglaló a veszélyhelyzet jogi természetéről szól:

Magyarország Alaptörvénye akként szabályozza a veszélyhelyzet kihirdetését, hogy arra a Kormány jogosult. Részletes szabályokat a veszélyhelyzettel kapcsolatban a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény (továbbiakban: katasztrófavédelemről szóló törvény) szabályozza részletesen.

A törvény rendelkezései alapján veszélyhelyzetet válthatnak ki az alábbi események:

Elemi csapások; természeti eredetű veszélyek (árvíz, belvíz, földrengés); hosszan tartó intenzív hóesés vagy más szélsőséges időjárás is: fontos kritérium, hogy a károsító esemény az emberek életét, anyagi javait, a lakosság alapvető ellátását kell, hogy veszélyeztesse.

Ugyanilyen kiváltó ok lehet ipari szerencsétlenség, ha például a felszabaduló/ a környezetbe kikerülő anyag az emberi életet, egészséget, továbbá a környezetet tömeges méretekben és súlyosan veszélyezteti.

Veszélyhelyzet deklarálásának alapja lehet még meghatározott mértékű ivóvízszennyezés, légszennyezettség is, és ami a mostani helyzetben sajnálatosan aktuális:

Veszélyhelyzet kihirdetésének alapja lehet tömeges megbetegedést okozó járvány vagy járványveszély, illetve a kritikus infrastruktúrák olyan mértékű működési zavara, melynek következtében a lakosság alapvető ellátása több napon keresztül, vagy több megyét érintően akadályozott.

 

A Kormány szerepe a veszélyhelyzet ill. rendkívüli jogrend esetén:

Magyarország Alaptörvénye kimondja, hogy a Kormány a veszélyhelyzetben rendeletet alkothat, amellyel – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint – egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat.

A rendkívüli szabályok tehát szűk körben ugyan, de felborítják a jogalkotás normális rendjét, mely szerint alsóbb szintű norma nem ronthatja le a hierarchiában felette álló aktust (pl. kormányrendelet a törvényt).

A veszélyhelyzet kihirdetését még a parlament sem vonhatja kétségbe. Az ilyen helyzetekben ugyanis az országgyűlésnek nincs különleges nevesített hatásköre, a kabinet legfeljebb politikai felelősséggel tartozik az általa meghirdetett lépésekért.

Az ilyen speciális módon alkotott kormányrendelet ugyanakkor főszabály szerint rövid életű, alap esetben tizenöt napig marad hatályban (az Országgyűlés felhatalmazása alapján a Kormány meghosszabbíthatja a 15 napot). A veszélyhelyzet megszűnésével a Kormány „vészhelyzeti” rendeletei is hatályukat vesztik.

 

Rendkívüli intézkedések veszélyhelyzet esetén

Azt, hogy egy veszélyhelyzet esetén milyen konkrét intézkedésekre kerül sor, elsősorban a veszélyhelyzet természete határozza meg. Különböző intézkedésekre lenne szükség árvíz esetén, mint most, egy járványveszély esetében.

A vonatkozó jogszabályok szerint rendkívüli intézkedés lehetnek az alábbiak:

  • a közúti, vasúti, vízi és légijárművek forgalmának korlátozása vagy akár megtiltása,
  • korlátozható a lakosság utcán vagy más nyilvános helyen való tartózkodása,
  • megtiltható közterületen rendezvény, nyilvános gyűlés tartása,
  • elrendelhető kitelepítés a szükséges időtartamra,
  • elrendelhető az ország meghatározott területére történő belépés, az ott-tartózkodás korlátozása, illetve engedélyhez kötése,
  • elrendelhető, hogy az ország meghatározott területére utazni, azon átutazni vagy onnan kiutazni csak engedéllyel szabad,
  • a védekezési munkák helyszínén megtiltható a szeszes italok fogyasztása, árusítása, tárolása.

Természetesen a felsorolás nem tekinthető kimerítőnek.

 

Veszélyhelyzet hatása a helyi igazgatásra:

A katasztrófavédelemről szóló törvény egyértelműen fogalmazza meg, hogy milyen sajátos irányítási szabályok érvényesek veszélyhelyzet esetén.

A 46. § (4) pontja szerint:

Veszélyhelyzetben a települési önkormányzat képviselő-testületének, a fővárosi, megyei közgyűlésnek feladat- és hatáskörét a polgármester, illetve a főpolgármester, a megyei közgyűlés elnöke gyakorolja. Ennek keretében nem foglalhat állást önkormányzati intézmény átszervezéséről, megszüntetéséről, ellátási, szolgáltatási körzeteiről, ha a szolgáltatás a települést is érinti. 

 

Alapvető jogok érvényesülése a rendkívüli jogrend bevezetése után

 

Magyarország Alaptörvénye külön katalógusba veszi azokat a jogokat, amelyeknek még veszélyhelyzet idején is érvényesülniük kell. Ilyen jog például az élethez és az emberi méltósághoz való jog, a kínzás, kegyetlen, megalázó és embertelen bánásmód tilalma, a szolgaság, illetve az emberkereskedelem tilalma. De szintén érvényesülnie kell az ártatlanság vélelmének és a védelemhez való jognak is.

Tény azonban, hogy veszélyhelyzetben vannak olyan alapvető jogok, amik a normál alkotmányos korlátokon túl is korlátozhatóak, illetve fel is függeszthetők: ebbe a körbe tartozik a szabadsághoz, a személyi biztonsághoz, a gondolat, lelkiismeret és vallásszabadsághoz, a békés gyülekezéshez vagy a tulajdonhoz való jog is.

Alkotmányos garanciaként jelenik meg ugyanakkor, hogy magának az Alaptörvénynek az alkalmazása veszélyhelyzet idején sem függeszthető fel, és az Alkotmánybíróság működése sem korlátozható.

 

Milyen konkrét döntések születtek eddig a veszélyhelyzet elrendelése óta:

 

Március 11: A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdet ki" – áll a 40/2020. (III. 11.) számú kormányrendeletben.

 A Kormány a veszélyhelyzet elhárításáért felelős kormánytagként a miniszterelnököt jelöli ki, akit a Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs segít.

Megjelent az újabb, 41/2020. (III. 11.) rendelet, amely a koronavírus-járvány megelőzése, következményeinek elhárítása, illetve a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt intézkedéseket tartalmazza.

Ezek:

  • A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása a magyar–szlovén, valamint magyar–osztrák határon.
  • Magyarország területére nem léphetnek be a járvány gócpontjának számító országokból (Olaszország, Kína, Dél-Korea és Irán területéről) érkező nem magyar állampolgárok. Magyarország területére nem léphet be ugyanezen országok területéről nemzetközi személyszállítást végző vasúti jármű, autóbusz, valamint – a leszállás nélküli áthaladás esetét kivéve – polgári légijármű.
  • Hatósági házi karantén. A hatóság nemcsak kórházi karanténra, hanem hatósági házi karanténra is kijelölhet potenciális fertőzötteket. Azok a magyar állampolgárok is hatósági házi karanténba kerülnek, akik Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkeznek az ország területére, akkor is, ha tünetmentesek. Ők a Magyarországra való belépés során egészségügyi vizsgálaton esnek át, amely eltűrésére kötelesek. Akiknél az egészségügyi vizsgálat az új koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, a kijelölt karanténban (pl. kórházi karantén) kerülnek elhelyezésre. Akiknél az egészségügyi vizsgálat során a fertőzés gyanúja nem merül fel, ők is kötelesek 14 napra lakóhelyükön vagy tartózkodási helyükön hatósági házi karanténnak alávetni magukat. E személyeket a járványügyi hatóság nyilvántartásba veszi, a hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását pedig a rendőrség ellenőrzi. A hatósági házi karanténban tartózkodók ellátásáról való gondoskodás a települési önkormányzat polgármesterének feladata. Azok a magyar állampolgárok, akiknél az alapos orvosi vizsgálat során az új koronavírus-fertőzés gyanúja nem merül fel, de nem rendelkeznek Magyarországon lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel, a hatóság előírásainak megfelelően elhagyják Magyarország területét vagy a kijelölt karanténban kerülnek elhelyezésre.
  • A magyar állampolgárok Magyarország területén hatályos, lejáró hivatalos okmányai a veszélyhelyzet megszűnését követő 15 napig érvényesek.
  • Tilos a felsőoktatási intézmények hallgatók általi látogatása.
  • Az összehangolt védekezés érdekében rendkívüli szünetet a köznevelési intézményekben (iskolákban, óvodákban) az intézményvezető, a jegyző, valamint az Oktatási Hivatal nem rendelhet el saját hatáskörében.
  • Tilos megtartani azt a rendezvényt, amelynek létszáma zárthelyen 100 főnél több, nem zárt helyen pedig 500 főnél több. E korlátozás érvényesítése a rendező, valamint a helyiség üzemeltetőjének a felelőssége,
  • A középiskolásoknak meghirdetett Külföldi Nyelvtanulási Programot felfüggesztik.
  • A külföldi iskolai kirándulás tilos. A már lefoglalt külföldre irányuló iskolai kirándulást le kell mondani.
    Magyarország területéről kiutasítják és kitoloncolják azt a nem magyar állampolgárt, aki a járványügyi hatóság által elrendelt karantén szabályait megszegi.

A magyar emberek védelme érdekében, valamint az egészségügy, a honvédelem, a rendvédelem, a közigazgatás működésének biztosítására nem utazhatnak külföldre (vagy csak az ágazati miniszter külön engedélyével tehetik azt):

  • az egészségügyi dolgozók,
  • a hivatásos, szerződéses állományú katonák,
  • a tényleges katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katonák,
  • a honvédelmi alkalmazottak,
  • a rendvédelmi hivatásos állomány,
  • a rendvédelmi dolgozók,
  • az adóhatóság alkalmazottjai,
  • a kormánytisztviselők.

A minisztériumok esetében külföldi kiküldetés elrendelésére a miniszter, illetve a miniszterelnök külön engedélyével kerülhet sor.

A Magyar Honvédség közreműködik a veszélyhelyzettel összefüggő rendvédelmi intézkedések végrehajtása során, támogatja a rendőrséget és a hivatásos katasztrófavédelmi szervet szakfeladatainak ellátása során. A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Védelem-egészségügyi Intézetei a NATO Egészségügyi Kiválósági Központtal együttműködésben az intézkedési javaslatait folyamatosan megküldi a Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs vezetőjének.

 

Március 12: A Kormány arra készül, hogy a következő hetekben, hónapokban szükség lehet a szerdán meghirdetett veszélyhelyzet intézkedéseire - mondta Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár csütörtök reggel az M1 aktuális csatornán.

 

Új eszközökkel bővül a kormány koronavírussal kapcsolatos tájékoztató kampánya, időseknek szóló tájékoztató kisfilmek jelentek meg - közölte Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára.

Link a tájékoztató videóhoz: https://www.kormany.hu/hu/miniszterelnoki-kabinetiroda/parlamenti-allamtitkar/hirek/idoseknek-szolo-tajekoztatot-jelentet-meg-a-kormany

 

Március 13: A veszélyhelyzetre tekintettel egyszerűsödnek a gyógyszerkiváltás szabályai

Péntektől bárki kiválthatja hozzátartozója, barátja, ismerőse gyógyszereit. Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere ugyanis rendeletben egyszerűsítette az e-recept kiváltásának feltételeit.

A koronavírus elleni védekezés keretében tíz akciócsoportot állt fel, az oktatási munkacsoport első javaslata nyomán 2020. március 16. napjától, hétfőtől a tanulók nem látogathatják az oktatási intézményeket - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Kormány Facebook-oldalán péntek este közzétett videójában.

 

A pénteken bejelentett intézkedésekkel kapcsolatban a következő napokban kormányrendeletek fogják szabályozni a részletkérdéseket. A miniszterelnöki bejelentés nem érintette az óvodák működését, a közétkeztetést, az iskolai gyermekfelügyelet, ezekkel kapcsolatban meg kell várni az országos Operatív Törzs állásfoglalását ill. a Kormány vészhelyzeti rendelkezéseit, a helyi döntéseket ezek alapján lehet meghozni.

 

Kérem, tájékoztassák a fentiekről az interneteléréssel nem rendelkező ismerősöket, szomszédokat.

Kérem, kövessék figyelemmel hétvégén is hivatalos közösségi oldalunkat: https://www.facebook.com/jaszkarajeno.kozseg.onkormanyzata,

és a kormányzati hivatalos tájékoztatási felületet: www.koronavirus.gov.hu.

                                                

                                                            dr. Svircevic Nikola                                            Palya István Kálmán          

                                                                     jegyző                                                               polgármester

 

További hasznos linkek a koronavírus elleni védekezéshez:

 

Ezért fontos a hatósági házi karantén bevezetése és betartása:

https://koronavirus.gov.hu/cikkek/ezert-fontos-hatosagi-hazi-karanten-bevezetese-es-betartasa

 

Tisztálkodással és az egymás közötti érintkezéssel kapcsolatos ajánlások

https://koronavirus.gov.hu/cikkek/mit-tegyen

 

Rendkívüli kormányintézkedések: határellenőrzés, beutazási tilalom, hatósági házi karantén

https://koronavirus.gov.hu/cikkek/rendkivuli-kormanyintezkedesek-hatarellenorzes-beutazasi-tilalom-hatosagi-hazi-karanten

 

Ha kérdése van a koronavírussal kapcsolatban, hívja a Nemzeti Népegészségügyi Központot a 06-80-277-455-ös és a 06-80-277-456-os számon. Az információs vonal a hét minden napján 24 órában elérhető, mobil- és vezetékes telefonról is tárcsázható. A vonalakon szakemberek adnak információt az új koronavírusról. A fertőzésről folyamatosan frissülő információk a koronavirus.gov.hu vagy az nnk.gov.hu weboldalon érhetők el. A koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs e-mailes elérhetősége: koronavirus@bm.gov.hu. A levelekre a központ a lehető legrövidebb időn belül ellenőrzött, hiteles választ küld.

 

 

A csatolmányban további lakossági tájékoztatók találhatóak.

 

források: kormany.hu; infostart.hu, erthetojog.hu

Csatolmány(ok):